نويسندگان
لینک دوستان

 

وَ قَالَ علیُ «علیه السلام» إِضَاعَةُ الْفُرْصَةِ غُصَّةٌ.

علی (ع) : از دست دادن فرصت ها ، اندوهبار است .

 

تفاوت رئوستا و پتانسیومتر

پتانسیومتر و رئوستا هر دو مقاومت متغییر هستند ، با این تفاوت که از پتانسیومتر برای کنترل ولتاژ یا پتانسیل و از رئوستا برای کنترل جریان استفاده می شود..

 

طریقه استفاده و تبدیل پتانسیو متر و رئوستا

 

از رئوستا معمولا به سه طریق استفاده می کنند:
1- اگر دو جای فیش سیاه را به مدار جریان برق وصل کنیم در این صورت رئوستا به منزله ی یک مقاومت ثابت می باشد و حرکت لغزنده تاثیری در مدار ندارد.
2- اگر یکی ازجای فیش های سیاه و یک قرمز را به مدار جریان برق وصل کنیم در این صورت با حرکت لغزنده در یک سمت مقاومت کم و در جهت عکس مقاومت مدار زیاد می شوددر نتیجه جریان کم و زیاد می شود .

 


3- اگر دو جای فیش سیاه رئوستا را مستقیما به مولد برق وصل کنیم و قرمز را با یک سیاه مجددا به مدار الکتریکی اتصال دهیم در این صورت رئوستا مانند یک پتانسیومتر کار می کنند یعنی با حرکت لغزنده اختلاف پتانسیل دو سر مدار الکتریکی تغییر می کند در نتیجه شدت جریان هم تغییر خواهد کرد ، در این عمل رئوستا عمل پتانسیومتر را انجام می دهد.

دو سر کناری پتانسیومتر ، بالاترین مقاومت را به شما می دهد که معمولاً ثابت است ولی سر وسط با یکی از طرفین مقاومت متغیر را به شما می دهد. در ضمن به توان قابل تحمل مقاومت متغیر توجه کنید که چند وات است وگرنه آن را با عبور جریان زیاد می سوزانید. 


رئوستا و پتانسیومتر

رئوستا و پتانسیومتر ، مقاومتهای متغیری هستند که برای تبدیل حرکت مکانیکی به اطلاعات الکتریکی استفاده می شوند .

رئوستا
رئوستا یک سنسور دوسیمه است که از یک مسیر مقاومتی تشکیل شده که به یک پتانسیل الکتریکی ( مثلا 12 ولت) متصل است و بر روی آن یک پایه مکانیکی حرکت می کند . رئوستا یک نوع مقاومت متغیر می باشد. می دانید که مقاومت با طول سیم حاوی جریان رابطه دارد. هر چه طول سیم بیشتر باشد مقاومت جریان الکتریکی بیشتر است. حال یک استوانه سیم پیچ شده را در نظر بگیرید. یک سر سیم پیچیده شده به دور این استوانه به منبع تغذیه مثل یک آداپتور وصل می شود. سپس یک سیم دیگر که یک سر آن به منبع تغذیه و سر دیگر آن به یک جسم رسانا مثل یک میخ وصل شده است تصور کنید. حال اگر سر این سیم( یعنی میخ) را بر روی استوانه سیم پیچ شده قرار دهیم و از سمتی که سیم پیچ شروع شده حرکت دهیم هرچه به سمت دیگر استوانه می رویم طول سیم موجود در مدار زیاد شده و مقاومت زیاد می وشد. به این ترتیب با حرکت سیم متصل به میخ بر روی سیم پیچیده شده به دور استوانه می توان مقاومت را کم یا زیاد کرد.

رئوستا

 

پتانسیومتر

پتانسیومتر یک سنسور سه سیمه می باشد که مسیر مقاومتی داخل آن از یک طرف به ولتاژ صفر یا زمین و از طرف دیگر یه ولتاژ 5 یا 12 ولت متصل می گردد و با حرکت یک پایه متحرک ، مقادیر مقاومتی متغیری را ایجاد می نماید . 
بنابراین با تغییر مقدار مقاومت ولتاژهای متفاوتی را در هر نقطه خواهیم داشت (نقطه تقسیم ولتاژ) . هنگام استفاده از یک پتانسیومتر ولتاژ و جریان هر دو تغییر می یابند اما کامپیوتر تنها از طریق تغییرات ولتاژ برای انجام محاسبات خود استفاده می کند . 

تفاوت کاربردهای رئوستا و پتانسیومتر
در حالت استفاده از یک رئوستا ولتاژ در داخل واحد کنترل الکترونیکی اندازه گیری می گردد لکن در پتانسیومتر ولتاژ در خارج از واحد کنترل الکترونیکی اندازه گیری می شود در پتانسیومتر هنگامی که پایه متحرک تغییر می کند مقادیر متفاوتی از ولتاژ را به ما می دهد که در این حالت یک تقسیم کننده ولتاژ را به وجود می آورد.

[ دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠ ] [ ٦:٢۱ ‎ب.ظ ] [ ]
درباره وبلاگ

Id line : majidhastam
آپلودچت رومعکسفالخریداسم های ایرانی